Історія

Стрімкий розвиток комп’ютерної техніки – це одна із характерних прикмет сучасного розвитку суспільства. Новітні технології, основним компонентом яких є комп’ютер, проникають у всі сфери людської діяльності. Комп’ютерні технології застосовують у виробництвах, бібліотеках, банках, системах Internet-зв’язку і управління, галузях проектування і т.д. В цих умовах продовжує зростати попит на спеціалістів з інформаційних технологій. Вирішення цієї проблеми є головним завдання кафедри комп’ютерної інженерії та електроніки.

Історична довідка:

У 1999 році на фізичному факультеті Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника була створена кафедра радіофізики і електроніки. З 1999 року по 2006 рік кафедру очолював доктор технічних наук, професор Мельник Петро Іванович, відомий вчений в галузі матеріалознавства.

Кафедра радіофізики та електроніки була створена з метою підготовки спеціалістів радіоелектронної промисловості. Ініціатором заснування кафедри був професор, декан фізичного факультету, к.р-м.н Кланічка М.В.

Першими співробітниками кафедри радіофізики і електроніки були: Мельник П.І.; Ліщинський І.М.; к.т.н. Когут І.Т.; к.т.н. Новосядлий С.П.; Запухляк Р.І.

У 2006 році кафедру очолював доктор фізико-математичних наук, професор Махній Віктор Петрович, а з 2006 року по 2012 рік – кафедру очолював доктор технічних наук, професор Новосядлий Степан Петрович, відомий вчений в галузі мікроелектроніки, з великим, практичним досвідом розроблення і впровадження передових технологічних процесів на підприємствах мікроелектроніки “Кристал” (м. Київ), “Позитрон” (м. Івано-Франківськ).

З 2012 року кафедру очолює  доктор технічних наук, професор Когут Ігор Тимофійович, відомий вчений в галузі мікроелектроніки, з великим практичним досвідом розроблення і проектування великих інтегральних мікросхем на підприємстві мікроелектроніки “Позитрон” (м. Івано-Франківськ). У 2012 році кафедру радіофізики і електроніки перейменовано на кафедру комп’ютерної інженерії та електроніки.

На кафедрі були захищені дисертації на здобуття доктора технічних наук – Новосядлий С.П. (НДІ Термоелектрики м. Чернівці, 2003 рік), Когут І.Т. (НУ «Львівська політехніка», 2010 рік), доктора фізико-математичних наук Мандзюк В.І. (Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, 2019 рік), дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук Голота В.І. (НУ «Львівська політехніка», 2009 рік), Довгий В.В. (Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, 2017 рік), Котик М.В. (Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, 2019 рік), доктора філософії Бенько Т.Г. (Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника, 2024 рік).

На кафедрі працювали – провідні інженери і старші лаборанти:  Онуфрик Олег Павлович,  Данилюк Ольга Василівна, Варварук Василь Миколайович, Бережанський Володимир Михайлович, Фрик Оксана Богданівна.

НДР кафедри у 2006-2008 рр. 2 роботи, у 2022- 2026 рр. – 2 роботи.

Загально – університетські рейтинги кафедри: у 2024 р. -22 місце;

На кафедрі працюють:

професори:

– Когут Ігор Тимофійович, д. т. н, завідувач кафедри,

– Запухляк Руслан Ігорович, к.ф.-м.н, проректор з науково-педагогічної роботи;

– Мандзюк Володимир Ігорович, д. ф.-м. н,

– Дзундза Богдан Степанович, д. т. н.;

– Свид Ірина Вікторівна,  к. т. н;

доценти:

– Павлюк Мирослав Федорович, к. ф.-м. н.;

– Голота Віктор Іванович, к. т. н;

– Терлецький Андрій Іванович, к. ф.-м. н.;

– Грига Володимир Михайлович, к. т. н.;

старші викладачі:

– Довгий Віктор Володимирович, к. т. н.;

– Котик Михайло Васильович, к. т. н;

-асистенти:  

– Бенько Тарас Григорович, доктор філософії;

– Варварюк Михайло, аспірант;

інженер-програміст 1 кат:

– Дейчаківська Марія Євстахієвна;

завідувач лабораторіями:

– Марчук Сергій Михайлович

старший лаборант:

– Мартинюк Віталій Васильович;

Провідний інженер:

– Самарчук Олександр Євгенійович.

Кафедра є випусковою за спеціальностями:

Комп’ютерна інженерія:

  • 123 Комп’ютерна інженерія, освітньо-професійна програма “Комп’ютерна інженерія” (бакалавр)
  • 123 Комп’ютерна інженерія, освітньо-професійна програма “Комп’ютерна інженерія” (магістр)

Електроніка

  • 171 Електроніка. G5 Електроніка, електронні комунікації, приладобудування та радіотехніка, освітньо-професійна програма “Комп’ютерне проектування інтегральних схем” (бакалавр)
  • 171 Електроніка. G5 Електроніка, електронні комунікації, приладобудування та радіотехніка, освітньо-професійна програма «Інженерія електронних систем» (магістр – в процесі ліцензування)
  • 171 Електроніка. G5 Електроніка, електронні комунікації, приладобудування та радіотехніка, освітньо-професійна програма “Електроніка” (доктор філософії)

Аспірантура за спеціальністю 171 “Електроніка”:

  • Форма навчання – денна.

Сфера в яких реалізуються набуті навички випускників:

Бакалаври комп’ютерної інженерії отримують необхідні знання, вміння та навички про організацію та функціонування комп’ютерних систем і мереж, вивчають та володіють сучасними інструментальними засобами та засобами проектування. Лабораторні заняття відбуваються в лабораторіях, які оснащені високопродуктивними комп’ютерами і засобами розроблення універсальних та спеціалізованих комп’ютерних систем на основі новітньої компонентної бази провідних зарубіжних фірм. У ході навчання кращі студенти кафедри мають можливість проходити практику і стажування у відомих фірмах регіону. Провідні фахівці комп’ютерних фірм регулярно зустрічаються зі студентами і проводять навчально-екскурсійні відвідування цих фірм.

Диплом бакалавра за напрямом “Комп’ютерна інженерія” дає можливість продовжити навчання на рівнях “спеціаліст” або “маґістр”.

Професійна діяльність. Сферою діяльності фахівців комп’ютерної інженерії є створення, використання та обслуговування комп’ютерних систем універсального та спеціалізованого призначення, локальних і корпоративних мереж, мережі Інтернет, баз даних комп’ютерних мереж, системних та прикладних програмних засобів, спеціалізованих комп’ютерних засобів, зокрема, вбудованих мікросистем, засобів цифрового зв’язку, систем обробки сигналів та зображень, високопродуктивних комп’ютерних систем. Фахівці комп’ютерної інженерії, у порівнянні з фахівцями програмної інженерії, більше спеціалізуються на системах, в тому числі на комп’ютерному обладнанні, тому вони володіють грунтовними знаннями комп’ютерної архітектури, електроніки та мікроелектроніки, проектування великих інтегральних схем та апаратних систем, розробки программно-апаратного забезпечення систем реального часу.

Матеріально-технічна база:

На сьогоднішній день кафедра забезпечена шістьма сучасними лабораторіями: програмних систем, комп’ютерних систем і мереж, мікропроцесорної техніки, основ радіоелектроніки, радіотехнічних кіл і сигналів та схемотехніки, аудиторними приміщеннями.